Mert Günok’un mucizevi kurtarışı Avrupa’yı salladı! Avusturya acılar içinde

Türkiye’nin Avusturya’yı mağlup ederek EURO 2024’te çeyrek finale yükselmesi Avrupa basınında çok geniş biçimde yer aldı. Ay-yıldızlı ekibe övgü yağdıran medya kuruluşları özellikle kalecimiz Mert Günok’un 90+5’te yaptığı mucizevi kurtarışı öne çıkardı.

İNGİLTERE: BBC, Mert Günok’un yaptığı kurtarışı İngiliz kaleci Gordon Banks’in 1970 Dünya Kupası’nda Brezilyalı Pele’nin şutu karşısında yaptığı kurtarışa benzetti. “Banks’in replikası” ifadelerini kullanan BBC, “Avrupa kupalarının en iyi kurtarışlarından biri mi?” diye sordu. BBC Radyo’ya konuşan Watford kalecisi Daniel Bachmann, “Bu anlar için her gün antrenman yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Sky News, Türkiye’nin maçın Mert Günok’un kurtardığı şutla çeyrek final biletini cebine koyduğunu kaydetti.

İTALYA: La Gazzetta dello Sport’ta, “Mert Günok son dakikadaki kurtarışıyla bir mucizeyi gerçekleştirdi ve Türkiye, tarihinde 3. kez Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale çıktı” yorumu yapıldı. RAI 1’de maçı anlatan spikerler, Mert Günok’un adeta imkansızı başardığını dile getirdi.

ALMANYA: “Türkiye, Avusturya’yı Avrupa Şampiyonası’nın dışına itti, araç konvoyu başladı” başlığını kullanan Spiegel dergisi, kaleci Mert Günok’un tarih kitaplarına geçecek bir kurtarış yaptığını ifade etti.

FRANSA: 20 Minutes gazetesi, Türkiye’nin, Merih Demiral’ın iki golü ve Mert Günok’un müthiş kurtarışı sayesinde çeyrek finale yükseldiğini yazdı. RMC Spor kanalı, Mert’in kurtarışı için, “Mert Günok son dakikada Avusturya’nın tüm hayallerini yıktı. İstatistiklere göre o şutun kurtarılma ihtimali neredeyse yoktu” başlığını attı.

BELÇİKA: Sporza gazetesinde “Türkiye muhteşem bir maçın ardından çeyrek finalde” manşetini kullandı. Haberde “Merih Demiral 2 gol atarak kahraman olurken, kaleci Mert Günok son saniyelerde yaptığı muhteşem kurtarışla eşitliği önledi. Şimdi Hollanda, Türkiye’yi bekliyor” ifadeleri yer aldı.

YUNANİSTAN: Sport-fm haber portalı, “Türkiye henüz iyi akşamlar der demez Avusturya’yı şoke etti. Türkler, 2 gol atan Merih Demiral ve Mert Günok’un efsanevi kurtarışıyla çeyrek finale çıktı” diye yazdı. News247’de ise “Türkler, kahraman Merih Demiral ve yüzyılın kurtarışını yapan Mert Günok’la ilk 8’e yükseldi” başlığı kullanıldı.

AVUSTURYA ACILAR İÇİNDE

Avrupa şampiyonaları tarihinde ilk kez çeyrek finale yükselme fırsatını kaçıran Avusturya’da büyük üzüntü ve hayal kırıklığı yaşanıyor.

Devlet televizyonu ORF’de, “Avusturya hüzünden yıkıldı. Milli takımın tarihindeki en acı mağlubiyetle baş etmesi gerekecek. Rangnick’in takımı Türkiye’ye karşı üstün oynamasınarağmen maçı 2-1 kaybetti ve ilk kez çeyrek final oynama şansını kaçırdı. Avusturyalı futbolcular gözyaşlarıyla sahadan ayrıldı” yorumu yapıldı. Kurier gazetesinde, “Gözyaşı dolu Avrupa şampiyonası akşamı” başlığı kullanıldı.

“UNUTULMAZ BİR ANDI”

Mert Günok, Baumgartner’in kafa vuruşunda yaptığı kurtarışın gururunu yaşadığını söyledi. Ay-yıldızlı kaleci, “Çok güzel bir duyguydu. Hayatımda unutulmaz bir an olacak. Milli Takım forması ve böyle bir son saniye kurtarışı ile çeyrek finale çıkmak inanılmaz, çok mutluyum” dedi.

Takımdaki herkesin son düdüğe kadar savaştığına vurgu yapan Mert, “İkinci yarı zaman zaman iyi oynayamadığımız anlar oldu, ama mücadelemizden asla vazgeçmedik. 6 Temmuz’da Hollanda ile maçımız var. Ayağımız yere sağlam basmalı ve iyi hazırlanmalıyız. Soyunma odasında çok mutluyduk, duygu yoğunluğu çok üst seviyedeydi. Sonuna kadar gitmek istiyoruz. Avusturya maçının özgüveniyle neden olmasın diyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x